20 Temmuz 2012 Cuma

Ankara Starbucks Rehberi

Bu rehber aslında biraz daha farklı. Zira incelenecek yerler aynı. Ürünler standart. Bir fast foodcu veya restorant franchise'ı olmadığı için aynı ürünün değişik şubelerde farklılık gösterme olasılığı neredeyse çok az. Olmuyor mu? Tabi ki oluyor. Burada ürün kalitesinden daha çok, farklı Ankara'daki farklı Starbuckslara göz atarak, hangisinin hangi amaçla kullanılabileceğine, hangi zamanlarda hangisine gidebileceğimize göz atacağız. Dediğimiz gibi 3 aşağı 5 yukarı hepsinde tadlar standart, fakat hizmet ve mekanlar farklılık gösteriyor.
Not: Bir sıralama yoktur.

1) Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi Starbucks:

Bilkent Üniversitesi İktisat Fakültesi Starbucks
Liste boyunca değinilecek diğer Starbucks şubelerinden oldukça farklı bir yerde. Bu da garipsenmemeli zaten. Zira bir yerin bulunduğu mekan alış veriş merkezindeyse veya işlek sokaktaysa, çekeceği müşteri, çalışanların müşterilere yaklaşımı, o yerin bir üniversite içinde olmasından farklı olacaktır. Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesinde bulunan Starbucks da tam olarak o noktada. Gelenler, müşteriler belli, bu nedenle çalışanların tutumu belli.

Belirtmekte fayda var, burası diğer Starbucks'lar gibi bir binaya sahip değil. Bir üniversite kafetaryasından farkı yok bulunduğu konum itibariyle. Fakültenin içerisine girdiğiniz zaman sizi karşılıyor bu Starbucks. Alışıldık tabelası, mutfağı, rahat koltuklarıyla. Öğrenciler genellikle ders çalışmak için burayı tercih ediyorlar. Sadece iç kısımda değil üst katlarda hatta bina dışında da Starbucks'a ait koltuklar mevcut.

Diğer Starbuckslara göre bu yerin en önemli farkı, çalışanlarla öğrenciler ve öğretim üyelerinin artık iç içe olmaları. Çalışanlar bu yüzden herkese çok iyi davranıyor, çok yardımcı oluyor. Karşılıklı olarak güzel bir ilişki söz konusu. Buradaki tek sıkıntılı nokta temizlik ve yüksek ses. Malesef masalarda, yerlerde boş bardak sayıları oldukça fazla. Alışıldık Starbucks yapısından farklı bir yerde olması, gün içinde sadece müşterilerin değil yüzlerce öğrencinin de içinden geçmesi nedeniyle belki de tam randımanlı bir temizlik sağlanamıyor. Özellikle yoğun olmayan günler yukarıda bahsettiğim sıkıntı yok, fakat okul günleri maalesef bu sıkıntı yaşanıyor. Ses konusu da biraz sıkıntılı, yoğun insan sirkülasyonu nedeniyle veya toplu ders çalışan öğrenciler sebebiyle rahat bir sohbet imkanı yok. Fakat tüm bunlara rağmen ambiyansı güzel.

Ayrıca, Starbucksların özelliğidir, belli zamanlar müşterilerine ikram yaparlar, daha doğrusu müşterinin aldığı üründen ücret almazlar. Şu ana kadar bu durum en fazla Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesindeki Starbucksda karşıma çıktı. Tesadüf mü bilmiyorum fakat, burası çalışanların da tutumuyla bir Starbucks'dan çok okul kafeteryası gibi olmuş durumda. Tabi Starbucks kalitesiyle.

2) Bilkent Center Starbucks:

Bilkent Center Starbucks
Bilkentte bulunan bütün Starbuckslar biraz garip olacak galiba. Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi Starbucks'ın alıştığımız, bildiğimiz tarzda bir Starbucks'dan çok kafetarya gibi olduğunu belirtmiştik. Bilkent Center Starbucks ise, Bilkent Center'da bulunan Marks & Spencer ile yan yana konumlanmış durumda. Bunun neresi garip demeyin. Bu Starbucks'a Bilkent Center'dan gelmek istiyorsanız, mecburi bir Marks & Spencer yolculuğu sizi bekliyor. İçeriden ayrı bir kapısı yok buranın.

Haftanın her günü dolu olan, hafta içleri özellikle Bilkent Üniversitesi öğrencilerini, hafta sonları ise dinlenmeye çıkmış aileleri arıyan bu Starbucksla ilgili söylenebilecek pek fazla olumsuz özellik yok. Çalışanlar son derece iyi niyetli, yardımcı, mekan dekorasyonu standart Starbucks, tuvaletler her daim temiz, insanların hem çalışabilecekleri, hem kafa dinleyebilecekleri hem de arkadaşlarıyla sohbet edebilecekleri bir ortam var. Dışarıda oturma kapasitesi biraz düşük ve sıkışık olsa da, Starbucks'ın en başarılı şubelerinden birisi burası.

3) Bilkent Park Sitesi Starbucks:

Bilkent Park Sitesi Starbucks
Herhalde İstanbul Bebek Starbucks ve Londra'da New Globe Walkta bulunan Starbucks'tan sonra en güzel atmosfere sahip Starbuckstır bu yer. Yeri gelmişken belirtelim, Bebek Starbucks malumunuz zaten, denize 0 konumu, dalga sesleri, deniz kokusu eşliğinde harika bir ambiyans! New Globe Walk'taki Starbucks ise, meşhur Shakespeare's Globe Tiyatrosunun karşısında bulunuyor. Bu nedenle kendisinden dolayı değil, çevresinden dolayı ambiyansı muazzam! Belirtmeden geçemeyeceğim, Londra'daki bu güzide Starbucks'ın yanında bir Türk Pidecisi mevcut. Pideci deyip geçmeyelim, oraların en meşhur yerlerindenmiş kendisi. 

Konuyu dağıtmadan, Bilkent Park Sitesi Starbucks'a dönecek olursak, bu Starbucks dışında, bu kadar yeşillikli alan içinde kalan bir başka Starbucks şubesi daha var mıdır bilmiyorum. Apartmanlar arasında, adeta bir doğa mucizesi! Dışarıdan birini alsanız gözlerini kapatıp buraya getirseniz, etrafı incelemeye başladığında şaşırır. Bu kadar bina içerisinde böyle yeşil bir alan nasıl olur diye. Bu noktada biraz Papazın Bağını andırmıyor değil. Bahçenin güzelliği kadar genişliği de önemli nokta. Çok insan otursun, çok müşterimiz olsun diye düşünüp insanları sıkıştırmaktansa rahat oturmalarını istemiş buranın işletmecilerini.

Ayrıca sadece dışarısı değil, içerisi de oldukça ferah ve güzel. Soğuk zamanlarda ya da dışarısının oturmak için fazla sıcak olduğu zamanlarda mekanın içinde oturmak da güzel bir tercih olabilir. Bir de bu güzel amybiyansı tamamlayan şömine burasının kalitesini zaten belli ediyor. Bir Starbucks'da şömine görmek çok alışıldık bir durum değil. Çalışanlar ve hizmet standart, olumsuz bir özellik yok. Okuyabileceğiniz yayın sayısı da diğer Starbuckslara oranla daha fazla gibi.  Şu hususu da belirtmekte fayda var, burası toplantı, ders çalışma gibi konular için diğer Starbuckslara oranla çok daha elverişli, zira iç tasarımında sadece rahat koltuklar değil, çalışma masası olarak kullanılabilecek pek çok masa da bulunuyor.

Son olarak bu Starbucksla ilgili söylenebilecek en olumsuz özellik şu ki bu Starbucks bir site içerisinde yer alıyor ve arabanızla içeri girmek isterseniz kapıya kimliğinizi bırakmanızı bekliyorlar. Kimi zaman güvenlik görevlileri keyfi olarak sizi siteye almamazlık edebiliyorlar. Böyle durumlarda arabanızı başka yere park ettikten sonra yürüyerek Starbucksa girmeniz. Sitenin hemen girişinde bulunduğu için buna da seslerini çıkaramıyorlar.

4) Bahçelievler Starbucks (7. Cadde - 3. Cadde):

Bahçelievler 7. Cadde Starbucks
Bahçelievler, birisi 7. Caddede (Aşkabat Caddesi) birisi ise 3. caddede olmak üzere 2 tane Starbucks'a ev sahipliği yapıyor. 7. Cadde şubesiyle ilgili konuşacak olursak, zaten 7. caddenin harika çekici bir yapısı var. Starbucks da biraz bu caddenin güzelliğinin ekmeğini yiyor ve güzel dış mekanı ile göz dolduruyor. Yanlız dikkat, 7. cadde şubesi her ne kadar çok güzel bir yerde konumlanmış olsa da, dışarıdaki oturma yerleri çok sıkışık. Bir anda kendinizi tanımadığınız insanlarla yan yana otururken bulmanız olası. İçerideki oturma düzeni ise oldukça kısıtlı ve sanki dışarıda yer boşalmasını bekleyen insanlar ayakta kalmasınlar gibi tasarlanmış.  Zira ilk geldiğiniz anda dışarıda yer bulmanız mucize gibi. Hizmet, servis, temizlik konusunda son derece başarılı bir Starbucks. Bahçelievler 7. caddenin güzelliğinin tadını çıkarmak isteyenler buraya uğramalılar. Konumu nedeniyle, bazı Starbuckslarda olan tuvaletlerin şifreli olması durumu burada da geçerli. 

3. Caddede bulunan Starbucks şubesi için Beşevler şubesi de diyebiliriz. Bahçesi ve içi, oturma düzeni, 7. caddede bulunan Starbucksa göre oldukça geniş. Ayrıca Foursquare üzerinde en çok olumlu yorum alan Starbuckslardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Bunun dışında, mekandaki hizmet, servis ve temizlik konularında sanki biraz sıkıntı var gibi. Yine de uzak durulacak bir yer değil.

5) Kızılay Starbucks:

Kızılay Starbucks
Atatürk bulvarı üzerinde bulunan bu Starbucks Ankara'da pek alışık olmadığımız bir şekilde 2 katlı oturma düzenine sahip. Aslında Örneğin 7. cadde Starbucks veya Tunalı Hilmi Starbucks da 2 katlı, fakat bu yerlerde alt katlar daha çok tuvaletler için kullanılıyor. Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan Starbucksda ise, oturma yerleri üst katta. Ne yazık ki belirtmek gerekiyor ki oturma düzeni pek başarılı değil ve insanlar çok dar bir yerde oturmak zorunda kalıyorlar. Bu da hem iç mekan olması hem de dar olması sebebiyle insanları bunaltabilecek bir husus. Bunları niye belirttik? Çünkü belki de bu kadar Starbucks arasında, dışarıda oturma yeri olmayan tek şube Kızılay Starbucks. (Buraya bir şerh düşmek istiyorum, eğer bu kısım hatalıysa lütfen yorumlarda belirtiniz, çünkü bazı resimlerde sanki dışarıda oturma yerleri var gözüküyor, fakat mekanın lokasyonu sebebiyle bu çok elverişsiz geliyor bana, en azından sigara içilecek bir oturma yok yeri diye düzeltiriz eğer hatalıysak da.)

Bunun yanı sıra belirtmeliyim ki, hizmet, servis oldukça gerisinde diğer şubelerin. Ve Sanki diğer şubelerde yakalanan 'tad' standartı bu şubede pek yakalanamamış. Eksik olan bir şeyler var gibi.

6) Tunalı Hilmi Caddesi Starbucks:

Tunalı Hilmi Caddesi Starbucks
Bahçelievler 7. Caddede bulunan Starbucks gibi, caddenin güzelliğinden faydalanan bir diğer Starbucks. Zaten Ankara'da insanların içinde olmaktan hoşlandıkları 2-3 cadde var. Starbucks da buralarda şube atarak doğru bir tercih yapmış. Mekana gelecek olursak, oturma yerleri dar olsa da, Ankara'da en iyi hizmetin ve servisin verildiği Starbuckslardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Buraya kadar her şey güzel. Fakat böyle bir Starbucks biraz da sokağa yatırım yapmalı. Zira Tunalı Hilmi Caddesi üzerinde bulunan bir yerde oturup içeri tıkılmak, özellikle yaz sıcaklarında, çok akıl karı değil.

Evet bu Starbucksda dışarıda oturmak için koltuklar mevcut. Fakat hem sayıca çok az, hem de sokak seviyesinin biraz altındalar. Biraz garip bir yerleşimi olmuş. Ayrıca dışarıda sigara içilmesi yasak. Kahve deyince insanların aklına gelen ilk şeylerden birisidir sigara. Bu nedenle böyle bir yasak mekanın en büyük eksikliklerinden.

7) Arjantin Caddesi Starbucks:

Arjantin Caddesi Starbucks
Bu yazıyı yazmaya başladıktan sonra fark ettim ki, ben Starbucks'ın dışarıda oturma kapasitesi ne kadar yüksekse orayı o kadar seviyorum. Yukarıda dediğim gibi, kahvenin vazgeçilmezidir sigara. Saatlerce oturup, kahve içip sigara içmemek mümkün mü? Hoş portakal suyu içilse bile sigara içilmeden durulamıyor. İşte Arjantin Caddesi Starbucks da bu ihtiyacı çok güzel karşılıyor. Dış oturma kapasitesi oldukça fazla. Fakat anlayamadığım bir şekilde, güneşleri engellemek için konulan şemsiyeler son derece yetersiz. Şemsiye altında olmanıza rağmen kendinizi bir an güneş gören masada bulabilirsiniz.

Servis, Lezzet gibi konulara değinmeyeceğim zira diğer Starbuckslardaki standart burada da yakalanmış. Sadece tuvaletlerinin temizliği konusunda biraz sıkıntı yaşıyor gibiler. Bunu da düzeltirlerse hem konum açısından hem de dış oturma kapasitesi açısından 4, 4'lük bir şube olacaklardır. Mekanla ilgili son bir not, özellikleri akşamları etrafındaki yerlerden fazla gürültü gelebiliyor. Onun haricinde tüm Starbuckslar arasındaki en sessiz şubelerden.

8) Panora Starbucks:
Panora Starbucks
Panora Starbucks, bir AVM bünyesinde olmasında rağmen kesinlikle bir AVM şubesi değil. Zaten ilk avantajı AVM'nin içinde değil dışında olması. Böylece AVM'ye bağlı bir şekilde değil, kendi istediği şekilde bir yerleşim göstermiş. İç kısmı vasat, oturma düzeni pek iyi değil. Daha doğrusu biraz da karanlık bir hava hakim. Zira Starbucksın içi ile dışı arasında, Starbucksa ait olan fakat orasıyla alakası yokmuş gibi duran bir oturma kısmı var.
Dışarı ise muazzam. Arjantin Caddesi Starbucks'taki gibi geniş ve ferah. İlginç kısmı Panora'ya ve bu Starbucksa yoğun ilgi olmasına rağmen dışarıda çok kolay yer bulunabilmesi. Mekanda hizmet kusursuz, fakat yavaş. Ne zaman giderseniz gidin sizi bir kuyruk karşılıyor ve siparişinize ulaşmanız biraz süre alıyor. Burada dışarıda oturacaksanız bir kişi sırada beklerken diğerinin yer tutması faydalı olacaktır.

5 yorum:

  1. Çok güzel, keyifle okudum.

    YanıtlaSil
  2. Herhalde bir güncellemeyi hak ediyordur bu sayfa :)

    YanıtlaSil
  3. Bilkent Park Sitesi Starbucks, Bilkent 2 Park Sitesi içinde değil girişindedir. Her isteyen site güvenliği ile muhattap olmadan girip çıkabilir. Ayrıca sırf kahve içmeye geldiniz diye kimse sizin aracınızı kamyonla aidatlar ödenen bir sitenin içine dünyanın hiçbir yerinde almaz.

    YanıtlaSil