25 Temmuz 2012 Çarşamba

Ankara Bahçelievler Bar Rehberi

Tunus Caddesi Bar Rehberi yazısına gelen olumlu eleştirilerden sonra, bir de Ankara'nın en işlek yerlerinden birisi olan Bahçelievler'deki barlara bakmakta fayda var. Bahçelievler, Tunalı Hilmi Caddesinden, Park Caddesinden, Arjantin-Filistin Caddelerinden farklı bir konseptte çıkıyor karşımıza. Tunalı ve diğer yerler gece dışarı çıkmak için çok uygun yerler fakat Bahçelievler daha çok yemek yemek, yürüyüş yapmak gibi aktiviteler için tercih ediliyor. Buna rağmen güzel barlara-publara-restorantlara ev sahipliği yapıyor. Bahçelievler'deki Barlara bakacak olursak:

1- Havelka:

Havelka
Havelka, Bahçelievler 7. Cadde'de bulunan pek çok kişinin, sokaktaki turuncu Lamborghini sayesinde tanıdığı Pampero'nun yerine açılan bir mekan. İşletmecilerin ilk mekanı değil burası. Önceki şubeleri İstanbul'da açılan Havelka, ilk Ankara şubesini Bahçelievler 7. cadde üzerine açmayı tercih etmiş. Mekana dair söyleyebileceğim ilk özellik, dekorasyonunun başarılı olması. Özellikle iç dekorasyon güzel, ilgililerinin görebileceği çok sayıda eski afiş var. Film afişlerinden oyun afişlerine geniş bir yelpazeye yayılmış durumda bu afişler. Havelka'nın girişteki oturma yerleri, bahçesi ve iç taraftaki oturma yerleriyle müşterilere hizmet veriyor. Burada iç dekorasyon ne kadar başarılıysa, iç oturma yerleri o kadar başarısız, sıkışık. Fırsatınız varsa muhakkak dışarıya oturun, zira bahçesi çok güzel.

Havelka nargile-içki kombinasyonunu sağlayan ender mekanlardan birisi. Fakat fiyatlar normal fiyatların çok üzerinde. Bu durum biraz sıkıntılı. Yemekler şaşırtıcı derecede güzel, galiba Bahçelievler Bar/Publarının ortak özelliklerinden birisi bu. Hizmet konusunda sıkıntı var, özellikle dışarıda değil içeride oturuyorsanız birinin sizinle ilgilenmesi zaman alabiliyor ;fakat çalışanlar güler yüzlü. Genel olarak burayı boş görmek mümkün değil zira pek çok şeyi bir arada karşılıyor. Sadece içmek için değil yemek için de tercih edilebilir. Ayrıca haftasonları sunulan kahvaltısının da hakkını yememek lazım. Sınırsız çayla beraber iyi bir kombinasyon oluşturuyorlar. Son olarak belirtmekte fayda var, müzikler güzel ve insanların sohbetini etkileyecek düzeyde değil.

2- Bla Bla Fun Pub - Adrenal:

Adrenal
Bla Bla Fun Pub ve Adrenal yan yana bulunan ve diğer yerlere nazaran oldukça küçük sayılabilecek 2 mekan. Bahçelievler 7. Caddede bulunan Burger Kingin olduğu 69. sokağın hemen ortasında yer alıyorlar. İki mekanı aynı başlığa alma sebebim aslında mekanların karakter olarak birbirlerine çok yakın özellikler göstermeleri. 

Öncelikle her ikisi de öyle süper dekorasyonlara sahip yerler değil. İkisi de oldukça standart yapıya sahipler. İçki fiyatları oldukça uygun, patlamış mısır kuru yemiş ikramları cömert fakat yemek menüleri zayıf. Buralar yemek yemek için pek seçilecek yerler değil. Fakat bunlar değil bu iki mekanın da özelliği. Her iki mekanı da diğerlerinden ön plana çıkaran husus canlı müzik. İnsanlar düşünebilir her yerde canlı müzik var diye fakat söylemek gerekir ki bu mekanlardaki canlı müzik oldukça başarılı. Ayrıca Adrenal'de belli bir saate kadar nargile bulmak da mümkün. Şahsi düşüncem, müzik kalitesiyle, mekan kalitesiyle Adrenal'in bir adım önde olduğu yönünde, fakat Bla Bla Fun Pub'ın oldukça ferah oturma düzeni karşısında Adrenal'in daha dar oturma düzenini belirtmek de gerekiyor.

3- Brothers Cafe Bar:

Brothers
Tek bir konsepti olmayan yerleri sevmiyorum. Bir yere gittiğiniz zaman orasının size vereceği şey belli olmalıdır. Dans etmek istiyorsanız başka yere, sohbet etmek istiyorsanız başka yere gitmelisinizdir. Fakat bazı mekanlar vardır ki, aynı gün içerisinde farklı 'hizmetler'le karşısına çıkar müşterilerin. İşte Brothers Cafe Bar bunlardan birisi. 

Borthers Cafe Bar hemen 7. cadde üzerinde, 7 kapı'nın orada. Altında meşhur Ab'bas Waffle var. Mekanla ilgili ilk sıkıntı girişte karşınıza çıkıyor. Küçücük bir alana konulmuş 2-3 masa Brothers'ın tek bahçe oturma yerleri. Oldukça az. Mekana girdiğiniz zaman, gittiğiniz saate bağlı olarak ya çok sakin bir yerle karşılaşacaksınız ya da oldukça gürültülü. Hafta içi öğleden sonra gidiyorsanız sakin ve tenha. Akşama doğru canlı müzik başlıyor. Belirtmeliyim ki canlı müzik başarılı. haftasonları ise akşamları çok kalabalık ve gürültülü bir ortam var Brothersta. Yer bulmak zor. Bahçelide bu kadar dolan başka bir yer var mıdır bilmiyorum, zira hem içerisi hem de terası doluyor. Teras demişken, yaz günleri burada oturmak çok güzel. Manzarası 7 Kapı manzaralı, canınız rakı isteyebilir. 

İçki fiyatları normal, ama asıl olay ikramlarda. Kuru yemiş, patlamış mısır gibi standart ikramların yanında meyve, havuç gibi ikramlarla da karşılaşabiliyorsunuz. Yemekleri çok başarılı. Fiyatlarının uygunluğu bir yana porsiyonların büyüklüğü göz dolduruyor. Garsonlar ise oldukça ilgili fakat bazen yavaş kalabiliyorlar. Brothers gitmeden önce düşünmeniz gereken bir yer. Zira sakin bir şekilde oturup arkadaşlarınızla sohbet etmek isterken, kendinizi gürültülü bir müziğin ortasında ve dans eden insanların arasında bulabilirsiniz.

4- Marco Pascha:

Marcho Pascha
Marco Pascha belki de Ankara'daki en ilginç yerlerden birisi. İşletmeden çok başına gelenler konuşuldu, pek çok dedikodusu yapıldı. Özellikle geçen yıl mekanın tamamınında çıkan yangın nedeniyle çeşitli söylentiler dolaştı. Tüm bunlardan bağımsız olarak da Marco Pascha çok fazla gidilen ve dikkat çekilen bir yer.
Bahçesinden başlayacak olursak, Ankara'da herhalde başka bir mekanın daha bu kadar büyük bir açık hava oturma alanı yoktur. Marco Pascha 7. Caddenin üzerinde, şaşırtacak büyüklükte açık alan oturma alanıyla dikkatleri çekiyor öncelikle. Bunun yanı sıra Marco Pascha'nın çok katlı yapısı maksimum kapasitesini oldukça arttırıyor. Fakat belirtmekte fayda var, bahçe ve yukarıdaki açık alan dışında kalan ara katlar çok dar, insanın içini bunaltıyor.
Mekanda nargile ve alkol birlikte bulunuyor bu artı bir nokta. Yemek ve içki menüleri ise oldukça geniş. Ayrıca belirtmeliyim ki yemekleri başarılı. Fakat. Burası için büyük fakatlar var. Öncelikle her şey çok pahalı. Gerçek manada diğer mekanların 2 katına yakın fiyatlar var desek yalan olmaz. Çok daha kaliteli yerlerde kadeh şarap fiyatı 15 lira olurken bile burada 17 lira olması anlamsız. Yemekler, içecekler, nargile. Kısacası her şey pahalı.
Marco Pascha ile ilgili sıkıntılar bununla bitmiyor. Servis çok yavaş. En ufak bir siparişi bile dakikalarca bekleyebilirsiniz. Dahası çalışanların tutumu hoş değil. İlgisiz, bunalmış tavırlar, belli süre oturduktan sonra yeni sipariş vermeniz için uyarı yapmalar. Bunlar ne yazık ki mekanı oldukça itici hale getiriyor. Son olarak belirtmeden geçemeyeceğim, o kadar büyük ve o kadar çok yer var ki mekan içerisinde, adeta bir kaos yaşanıyor, bütünlük yok.

5- Academie:

Academie
Academie bu listenin alternatif mekanlarından aslında. Yani bilindik yerlerden sıkılanlar için bir mola yeri gibi. 7. Caddenin sonunda hemen Hobby Cafe'nin yanında yer alıyor ve dışarıdan bakınca daha ilk dakikada mekana dair güzel izlenimlerde bulunuyorsunuz. Bunların başında dekorasyonun başarısı ve mekanın sıcak yapısı geliyor. Sade dekorasyonun başarısı sizi içine çekiyor. Özellikle sokağa bakan bahçe çok ilgi çekici. Fakat mekanın dış oturma kapasitesi oldukça sınırlı, oturma yerleri çok dar. Bu biraz olumsuz bir etki yaratıyor.

Mekanda alkolle birlikte nargile sunumu var. Yemekleri başarılı, içki çeşitliliği ise güzel. Menüler ise oldukça farklı tasarlanmış, hemen kendisine çekiyor müşterileri. Fiyatlar da gayet normal. Müşteriler bu tarz yerlerde pek görmediğimiz kutu oyunlarını dilerlerse isteyip oynayabiliyorlar. Bununla beraber garsonlar da oldukça nazik, servis güzel. Açık hava'da sigara içilmeyen bir bölüm var ki herhalde bu tarz yerlerde alışık olmadığımız bir görüntü. Sigara içmeyenler için çok güzel düşünülmüş. 


6- The Bigos:

The Bigos
Geldik listenin yıldızına. Ankara'da herhalde konsept olan mekanlar listesine tepeden girebilecek bir yer The Bigos. Eşi benzeri yok. Bigos'un yaratıcıları aynı zamanda Kıtır'ın yaratıcıları. Yani işini bilen insanların projesi The Bigos. İsmim seçimi ilginç, zira Bigos ismi haşlanmış lahana ve etten yapılan bir yemekten geliyor, fakat menüde bu yemek yok.

The Bigos'u diğer yerlerden ayıran özellik, kendini duyurmaya, müşteri kazanmaya, paket servisle başlamış olmasıydı. Adeta Ankara'ya yeni bir soluk getirdi. Daha sonra ise insanlar 7. cadde sonunda bulunan bu mekanın da güzelliğini fark ettiler. Şaşırtıcı bir derecede Bigos bir restorant değil bir bar/pub'dı, bu da güzel yemekleri güzel ambiyansıyla tutunmasını sağladı. Aslında mekanın başarısı sloganından daha kendini belli ediyor: :Great friends! Good food!"


Yemekler tek kelimeyle muhteşem! Hamburger menüsü oldukça geniş ve lezzetli. Tavuk menüleri, balık menüleri, meksika yemekleri. Anlatmakla bitmez. Her gittiğinizde farklı bir lezzet tatmak gerekiyor buradan çünkü hepsi birbirinden lezzetli. Yemek sunumları orjinal, kutu kola yok, cam şişede geliyor. Mekan Ankara'daki büyük eksikliği fark etmiş olmalı ki müşteri kitlesine sadece içip sohbet edecekleri bir yer değil güzel yemek yiyecekleri bir yer de sunuyor.


Mekanın içki menüsü de oldukça geniş ve güzel. İç dekorasyon farklı ve şaşırtıcı. Ambiyans, yemekler, içki her şeyi tamamlıyor ve çok güzel bir konsept yaratıyor. Fakat mekana dair bazı sıkıntılı noktalar da mevcut. Öncelikle dışarıdaki oturma kapasitesi çok az. Bu kadar rağbet gören bir mekanın kaldıramayacağı kadar az. Kapasitenin azlığı yanı sıra oturma yerleri de oldukça sıkışık. Ayrıca içeride de az sayıda oturma yeri, yer bulamama ihtimalinizi arttırıyor. Garsonlar ne yazık ki kötü. İyi hizmet sunmuyorlar. Yaptıkları işi mırıldanarak yapıyorlar. Tüm bunların yanında bu kadar güzel ve rağbet gören bir yer saat 01.00 gibi kapanıyor. Akıl alacak gibi değil. Bahçelievler mekanlarının ortak özelliği bu galiba.


Son bir not, paket servisin kalitesi ne yazık ki çok düştü. Eski günlerini aratıyor. Özellikle artık yoğun talebi karşılayamadıklarından büyük ihtimal, paket servisle alabileceğiniz yiyecek çeşitliği oldukça azalmış durumda.


7- Last Stop:


Last Stop
"This Towns Last Stop" mottosuyla yolan çıkan Last Stop, 03.00'a kadar açığız yazısıyla hemen dikkatleri çekiyor. Çayyolu Park Caddesinde de bir şubesi bulunan bu yerin işletmecileri güzel bir fikirle yola çıkmışlar.

Last Stop, iki adet dış oturma bahçesine sahip. Birisi sokağa bakan tarafta birisi ise yan tarafta yer alıyor. Sokağa bakan yerde yerler kısıtlı ve dar. Burada yer bulmak özellikle haftasonları mümkün olmuyor. İçeride veya yan bahçe olarak nitelendirebileceğimiz yerde ise yer bulmak zor olmuyor. Kış aylarında dışarıya konulan ısıtıcılar sayesinde üşümüyorsunuz.


Bu yerin en güzel özelliği, içki fiyatları ucuz ve geniş bir yemek yelpazesi var. Yemekler oldukça başarılı. Ayrıca özel içki yemek menüleri de müşterilere oldukça uygun seçenekler sunuyor. Mekanın tasarımı vasat, garsonlar oldukça ilgili ve servis güzel. Ayrıca belirtilmeli ki yapılacak Foursquare check-inlerine çeşitli hediyeler vaad etmeleriyle, mekan işletmecileri, sosyal medyayı iyi bir şekilde kullanıyor. Bu mekanda oturuyorsanız bu tarz fırsatları takip etmekte fayda var.


8- Beer Garden Pub&Bistro:


Beer Garden
Beer Garden, 7. caddenin gürültülü havasından uzak, 3. caddede yer alıyor. Sokağa bakan oturma yerleri, kışın kapalı olan fakat yazılan arka bahçesiyle oldukça geniş bir dış oturma kapasitesine sahip. Özellikle Arka Bahçe'nin ambiyansı güzel. Çok olmasa da yeşillikler var. Zaten isimini bu bahçeden aldığı hiç şüphesiz. Avrupa Kupaları ve Lig maçlarında arka bahçedeki projeksiyondan maç yayını yapılıyor. Bu zamanlarda arka bahçenin oldukça kalabalık olduğunu belirtmekte fayda var. Bahçelerde yer olmadığında ise içeri oturma şansınız var. Özellikle üst katlarda, gruplar halinde rezervasyon yapılabilecek büyük odalar var. Burada sizin ekibinizden başka birisi olmuyor. Çeşitli toplantılar veya doğum günü organizasyonları için bu anlamda idela.

Beer Garden, Bahçelievlerin kemikleşmiş mekanlarından birisi. Bir standartı hala sürdürüyorlar. Dekorasyon, ambiyans normal seviyede. Büyük bir özellik arz etmiyor. Duvarlarda çeşitli ülkelere ait bira altlıkları görmek mümknün. İlgilileri için hoş detaylar. Menü oldukça zengin. Pek çok yemek ve pek çok içki çeşidi var. Özellikle patates kızartmaları ve sandiviçleri oldukça başarılı, fiyatları ise çok uygun. İçki çeşitliliğinden bahsetmişken, Ankarada Abshinte satılan az sayıdaki yerlerden birisi. Ayrıca birahi ve biraver seçenekleri de artık pek çok mekanın elitleşmek adına terk etmeye başladığı bir sistemken Beer Garden'da hala devam ediyor.


Garsonlar tek kelimeyle harika! Size çok ilgili davranıyorlar ve yardımcı oluyorlar. Servis çok başarılı, herhangi bir sıkıntı yok. Bahçelievlerdeki diğer mekanlar gibi erken kapanması, Kış aylarında dış bahçenin kapanması mekanın en önemli eksiklikleri.


9- Limanlı Bahçe:


Limanlı Bahçe
Limanlı Bahçe de Beer Garden gibi 7. caddenin karmaşasından uzak, 3.  caddede yer alıyor. Eski On Sinemasının altında konumlanan Limanlı Bahçe'nin oldukça geniş bir dış oturma kapasitesi var. Zaten gelenlerin de genelde tercihi içeride oturmak yerine dışarıda oturmak oluyor. Belirtmekte fayda var, Acedemie gibi burada da açık havada sigara içilmesine izin verilmeyen bir bölüm var. Dışarıdaki oturma yerleri çok rahat, bunu da belirtmek lazım.

Limanlı Bahçe, Ankara'da çeşitli zamanlar ilginç kampanyalar sunan bir yer olarak dikkat çekiyor. Örneğin bazı zamanlar uyguladığı shot kampanyaları, ikinci içki indirim kampanyaları gibi. Bu mekan için önemli bir artı. Mekanın yemek menüsü oldukça zengin ve yemekler şahane. Yukarıda bahsetmiştim, Bahçelievler Pub/Barlarının ortak bir özelliği artık bu. İçki menüsü de ortalamanın üzerinde. Fakat en önemlisi fiyatlar çok uygun.


Limanlı Bahçe'de haftanın her günü canlı müzik yayını bulmak mümkün. Bunun yanı sıra Beer Garden gibi maç yayınları burada da yapılıyor. Çalışanlar oldukça nazik, hizmet iyi. Ne yazık ki burası da diğer Bahçelievler mekanları gibi erken kapatanlardan.

6 yorum:

 1. Erken kapatma bu tip bir işletme için zorunluluk olabilir. Emniyetten, binadan vs. İzin alınamamıştır belki.
  Zaten pub, bistro tarzı yerlerin gece saatletinde açık olmasına gerek de yok. Zavallı personel dinlensin biraz.

  YanıtlaSil
 2. 7 yıldır bahçelievler'de yaşamış biri olarak mekanlar hakkında yorumlarını beğenmedim.

  YanıtlaSil
 3. 6 yıldır bahçeli'de gezen biri olarak mekanları yorumlama şeklini beğenmedim. Patates kızartması ile öne çıkan bir mekan nasıl olabilir? bunların hepsi hazır patatesi kızartıp belki biraz baharat koyan mekanlar. Farklı ya da güzel yaptıkları bir yemek yok muydu orada?
  Bu mekanların neredeyse hepsine gittim.
  1) Canlı müzik demişsin de, pop mu, metal mi? yerli mi yabancı mı?
  2) Fiyatları uygun, yüksek demişsin sadece, söyle neyin kaç lira olduğunu, sana ucuz gelen bana fahiş geliyordur belki.

  YanıtlaSil
 4. Tam 3. caddeye geldi sıra El Paso'lar ve Leman'da vardır diye beklerken yazı bitti. 6 yıldır Emek ve Bahçeli'de yaşayan biri olarak bana da eksik geldi bu yazı.
  Mekanlar içinde Bigos'un favorim olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim, ilk açıldığında mekan doğru düzgün dolmazken keşfetmiştik keşke hep öyle kalsaydı, hep bizim olsaydı :) Şimdilerde yer bulamıyorum ama sürekli sipariş veriyorum. Yemeksepetinde olmayan sipariş seçenekleri telefonla geliyor bunu da belirteyim ;)

  YanıtlaSil
 5. Telefonla o yemeklerin gelme bilgisi çok güzel oldu :) artık aynı şeyleri sipariş etmekte sıkıldım :)

  Ben olabildiğince gittiğim yerleri yazmaya çalıştığım için 1-2 kere gittiğim yerleri pek eklemeyi düşünmedim ama, ileride yeni rehberler gelebilir.

  yorumlar için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 6. Ankara Bahçelievler'deki tüm konumların listesi: http://bahcelide.net/konumlar/

  YanıtlaSil