10 Ağustos 2012 Cuma

Marmaris

Marmaris
Marmaris, ülkemizde henüz Bodrum veya Çeşme kadar ünlü olmasa da özellikle yabancı turistlerin rağbet gösterdikleri, harika bir doğal güzellik içerisinde yer alan Muğla ilçesi. Özellikle ilçe senelerdir kendini değiştiriyor, kimi zaman güzel yönde kimi zamansa kötü yönde oluyor bu değişim. Yazımızın konusu 2012 Marmaris izlenimlerine gelecek olursak.

Marmaris'in yerlisi olmak farklı, yazın gelen turisti olmak farklı. Yazın burada yazlığınıza gelmek farklı, 10-15 günlük sürelerle tatile gelmek farklı. Yıl aşırı, 10-15 günlüğüne geliyorsanız, hiç şüphesiz şehirdeki değişiklikleri geç fark ediyorsunuz demektir. Marmaris'e düzenli olarak yıllardır gelirim, bu yıl gözüme ilk çarpan şey ilçenin kalabalık görüntüsü ve canlılığıydı. Son yıllardır özellikle turist sayısının azalmasından yakınılıyordu fakat bu yıl oldukça fazla turist gelmiş olacak ki, özellikle akşamları sokaklar cıvıl cıvıl.


Marmaris Marina
Marmaris'i bilenler bilir. Şehir merkezinde, marina ve heykellere girmeden büyük bir Tansaş vardı. burası adeta Ankara'daki Karanfil Sokaktaki Dost Kitapevi gibi önemli bir noktaydı Marmaris için. Önünden dolmuşlar kalkar, insanlar buluşma yeri olarak bu yeri gösterir, ya da bir yer tarif edilirken bu nokta esas alınırdı. Şüphesiz, ilçenin bu yıl karşımıza çıkarttığı en büyük değişim bu Tansaş'ın yıkılmış ve yerine bir meydan yapılmış. Dışarıdan güzel görünüyor. İlk başlarda Tansaş'ın otopark yapımı için yıkıldığı kulağıma gelmişti ve bu habere sinirlenmiştim fakat, insanların vakit geçirebileceği, güzel bir yer yapılması Marmaris adına hoş gelişme. Ne de olsa çevrede bolca büyük market var. En azından marina etrafındaki esnaflara yaramıştır biraz da olsa.

İlçede yemek yemek için sayısız yer bulunuyor. Hakkını teslim etmeliyim ki bu yerlerden pek çoğu da oldukça iyi hizmet sunuyor müşterilerine. Bu yerlerin yanı sıra, alışık olduğumuz tarzda fast-food restoranlarına da ulaşmak mümkün Marmaris'te. Özellikle kararsız kalanlar, acelesi olanlar, fiyat gibi nedenlerle restoranlara oturmak istemeyenlere belki biraz da Türk Restoranlarına güvenmeyen turistlere hitap ediyor Mc Donalds, Burger King gibi yerler. Marmariste 3 Burger King ve 2 Mc Donalds bulunuyor. Önceki senelerde turizm yeri olmasıyla alakalı olarak bu restoranlarda, diğer şubelerinde görülmemiş uygulamalar görülebiliyordu. Örneğin Mega Mc, Mc Donalds'ın diğer şubelerine gelmeden seneler önce Marmaris Mc Donalds'da satışa sunuluyordu. Ya da Burger King'de, 1 dakika içerisinde hazırlanmayan Whooper Menu'nün bedava olması gibi kampanyalar mevcuttu. Bu husus, yurtdışından gelen ve yurtdışında alışık olduğu menüleri veya kampanyaları görmek isteyen turistleri avlamak için çok doğru. Fakat Türkiye'deki hiç bir fast food restoranı, yurtdışındaki şubelerini tad olarak yakalayamazken (En çok McDonalds'ın yaklaştığını düşünüyorum) bu yıl Marmaris'te farklı ve hoş olmayan bir uygulama dikkatimi çekti. Burger King, diğer şubelerindeki fiyat-kampanya gibi konularda Marmaris'te aynı standartı korurken, Mc Donalds, menülerine oldukça zamlı fiyatlar uygun görerek, Türkiye'deki diğer şubelerinden neredeyse %50 daha pahalıya hizmet veriyor.


Ahtapot Heykeli
Yemeklerden söz açılmışken bir kaç yere değinmekte, restoranlardaki tutumlardan bahsetmekte fayda var. Marmaris'teki restoranların büyük bölümü tek mutfak seçeneği ile karşınıza çıkmıyor. Genelde yerli-yabancı turisti avlamanın yegane yolu bu. Turist bir yere gittiği zaman sadece Türk Mutfağı ya da Çin Mutfağı görmek istemiyor, seçenek ne kadar bolsa, o yeri tercih etme sebebi o denli artıyor. Bir kaç yer haricinde tüm restoranlarda bol çeşitli menüler görmek mümkün. Restoranların ilginç ortak noktalarından bir tanesi daha ise, müşterileri çekmek için yapılan gösterileri. Marina'da buna rastlamak mümkün değil fakat özellikle İçmeler'deki restoranlar, gelen müşteriye sadece yemekleriyle değil, yaptığı gösteriler ve etkinlikler de hitap etmeye çalışıyor. Danslar, gösteriler, şarkılar, yaratılan şenlikli ortam yabancı turistlerin oldukça hoşuna gidiyor. Bir yandan yemeğinizi yiyip, bir yandan içkinizi içerken karşısında halay gösterilerinden tutun, modern dans gösterlerine kadar geniş bir çeşitlilikte gösteri izleme şansınız mümkün. Bu bizim gibi yerli turistler için çok cazip değil. Benzer bir nokta, sizi restorana çekmek isteyen restoran sahipleri veya garsonların tutumlarında gizli. Özellikle marina'da adeta bir insan avı var. Özellikle yerli turistler fiyatları çok bulduğu anda, fiyatların ineceği vaadleri, gösterilen fiyatların yabancılar için geçerli olduğu gibi lafları her restoran önünde duyabilirsiniz. Yabancı turistler de güzel laflara, iddialı sözlerle çekilmeye çalışıyor. İki fark var: yabancı turist bu ilgiden memnunken, yerli turist bu ilgiden dolayısıyla o restorandan kaçıyor.

O kadar restoran dedik ama hiç bir yerden bahsetmedik. Bir kaç yerden bahsetmekte fayda var. Öncelikle marinadaki restoranların yemek kalitesi açısından birbirinden farkını görmedim. Bu yerlerde farkı, çalışanların müşteriye karşı tutumları etkiliyor. Bu noktada marinadaki 1001 Night Restaurant oldukça hoşuma gitmişti. Son gidişimde göremedim. Kapandı mı yoksa ben göremediğim için mi bulamadım bilmiyorum. Barlar sokağı çıkışında yer alan çorbacının çorbaları güzel, barlar sokağı boyunca yer alan dönercileri ve kokoreççileri yıllardır merak ederim fakat deneme şansım olmadı. Yine de denenmeyecek kadar kötü değildir diye düşünüyorum. İçmelere geldiğiniz zaman ise burada da oldukça başarılı restoranlar var. Daha da önemlisi Merkez'e hele hele Marina'ya göre fiyatlar oldukça düşmüş durumda. Burada Venice, Mandalin, Martı Çin Lokantası gibi çeşitli yerlerde yeme fırsatı buldum. Hepsi güzeldi, fiyatları uygundu fakat, Tansaş karşısında bulduğumuz Kardelen Pide adeta İçmeler'in incisi. Öncelikle İçmeler'de 12 den sonra çoğu yer kapanır, gece geç saatlere kadar açık restoran bulmak zordur. Genelde barlar açık kalır. Böyle bir ortamda sabaha kadar açık olan, menüsü işkembe çorbasından pizzaya uzanan bir yer bulmak olağanüstü! Şehirdeyken sıkıntı yok, fakat içmeler böyle bir yerin eksikliğini çekiyordu. (Yıllar önce sabaha kadar açık bir dönerciden hepimiz zehirlenmiştik). Kardelen Pide'de işkembe çorbası çok başarılı, döneri güzel, pideleri nefis. En önemlisi ise fiyatları çok uygun. Sadece gece değil normal yemek saatlerinde de uğranılabilecek bir yer.


Kale
Yemekten o kadar bahsettik ki, içmeye giremedik bile. Marmaris barlar sokağı bulundurduğu Türkiye'nin en büyük açık hava diskosuyla, reklam yapan bir yer. Barlar sokağı bu yıl oldukça canlı. Geçen senelerde mekanlar yine doluyordu fakat bu yıl geç saatlere rağmen sokak da oldukça hareketli. Areena özellikle çalışanların tutumuyla çok eleştiriliyordu ve önceki senelerde biraz popülaritesi düşmüş gibiydi. Bu yıl gözlemlediğim kadarıyla çalışanların tutumunda olumlu bir gelişme var ve mekan erken saatlerde dolabiliyor. Fiyatların yüksekliği ve kapıda yer alan "Burası bir aile mekanıdır. Damsız Girilmez" lafı hala can sıkıcı. Joy Club belki de geçen yılın en önemli çıkış yapan yeriydi Marmaris Barlar Sokağında. Areena kitlesinin Joy Club ile Beach Club arasında bölündüğünü söylemek mümkündü. Özellikle Beach Club'ın oldukça dar, boğucu ortamına göre ferah ortam sunması ve fiyatlarının uygunluğu bu çıkışın önemli sebeplerinden birisiydi. Fakat bu yıl oldukça boş geldi mekan gözüme, sanki Areena kaybettiği müşteri kitlesini yeniden kazanmış gibi. Fiyatlar ve müzikler hala güzel Joy'da, tercih edilebilecek güzel bir yer hala.

Green House, Marmaris Barlar sokağında en az sevdiğim yerlerden birisi. Zira oldukça boğucu ve sıkıcı bir atmosferi var. Bunlar yetmezmiş gibi, hemen yanlarında bulunan ve fiyatları yıllardır çok uygun olan Rock Bar'ı devralmışlar ve kendi bünyelerine katmışlar. Sokaktan geçtiğim her zaman bu yeni yerin bomboş olduğunu görmeniz mümkün. Rock Bar demişken küçük bir parantezi, Davy Jones's Locker için açmak gerekiyor. Onca gece klübü arasında yıllardır kimliğini koruyabilen bir yer. Buraya gitmek için sıkı rock hayranı olmanıza gerek yok. Fiyatlar uygun, güzel canlı müzik oluyor, dahası bir gece klübü olmaması farklı alternatif sunuyor. Budha da barlar sokağının enteresan yerlerinden birisi. Tam bir gece klübü konsepti yok zira büyük sahnesinde canlı performanslar izlemek mümkün oluyor fakat fiyatları, gece klüpleriyle eş değerde. Güzel canlı müzik için burası da tercih edilebilecek yerlerden.


İçmeler
Barlar sokağında yer alan diğer yerler de aşağı yukarı aynı konseptte (Türkü Barları saymazsak). Bir de yol üstü minik shot durakları var. 3 shot tekilanın 10 lira olması gibi. Buralarda içtiğiniz içkinin içerdiği alkol miktarı ne kadardır tartışılır fakat yüksek fiyatlı yerlere girmeden önce buralarda durmakta fayda var. Marina'da bulunan yerlerin alkol fiyatları ise barlar sokağına göre oldukça uygun bir şekilde karşımıza çıkıyor. Özellikle fish bowl ile kokteyl içmek bu tarz mekanlar için uygun olacaktır.

Marmaris'in denizi ve doğa güzelliği her zaman ön planda olmuştu, tercih nedeniydi. Sadece kendisinin değil yakınında bulunan yerler için de durum böyleydi. Bu yıl ne yazık ki Marmaris'in denizi oldukça kötü ve kirli durumda. Üstüne üstlük gazetelere de yansıyan bir habere göre denizde bulunan küçük deniz canlıları insanların vücudunda kızarıklık ve kaşıntı yapıyor. Son yıllarda Marmaris'in denizi hiç bu kadar pis olmamıştır muhtemelen. Bunda tabi ki rüzgarın da belli payı var ama yine de Marmaris'in denizi bu yıl tam bir hayal kırıklığıydı. Denizin kötü bu haline rağmen Marmaris yakınında denize girilebilecek çok sayıda güzel yer var. Örneğin Gökova-Akyaka, normal plajı değil, biraz ilerisinden denize girerseniz çok farklı bir tecrübe sunabilir. 100-200 metre uzaklaştığınızda dahi derinleşmeyen bir yapıya sahip. Yine aynı şekilde Marmarise oldukça yakın Kleopatra Plajı, İncekum, Boncuk koyu gibi yerler de farklı bir deniz macerası sunabilir.

Herhalde Marmaris'le ilgili söylenmesi gereken son şey bu yıl konaklama, yemek dahil her şeyin fiyatının oldukça ucuz bir hale gelmiş olması. Farklı şekillerde ucuza ama güzel bir tatil yapmak oldukça kolay.

4 yorum:

 1. Marmarisi çok güzel tanıtan bir yazı , resimler bir harika . Bir daha marmarisi ziyaret ederseniz mutlaka bekleriz. Çevre gezilerimize misafir olun , başka yazılarda yazabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 2. Marmaris'te her yıl düzenlenen Underground Funky Base Hiphop Dans Festivalini unutmamak gerek. Düzenlenen tarihlerde orada olanların mutlaka kaçırmaması gereken bir festival. Dünya'nın bir çok yerinden dünyaca ünlü dansçıların katıldığı yarışmalar nefes kesiyor ve seyretmesi çok keyifli oluyor.

  YanıtlaSil
 3. gerek yazı çalışması olsun gerek görseller çok güze olmuş elinize yüreğinize sağlık kolay gelsin iyi çalışmalar

  YanıtlaSil
 4. Marmaris tekne turunda agırlamak isteriz sizleri bir daha ki gelişinizde

  YanıtlaSil