20 Kasım 2012 Salı

Ankara Tiyatro Rehberi 4 (22 Kasım 2012 - 29 Kasım 2012)

Bu hafta Ankara'daki tiyatro oyunları açısından verimli bir hafta. Hem Devlet Tiyatrolarının en gözde oyunları aynı anda sahnede hem de geçtiğimiz hafta başlayan, 17. Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali bu hafta da gösterimlerine devam ediyor. Festivalin 26 Kasım tarihinde biteceğini belirtmekte de fayda var. Bunun yanı sıra her zamanki gibi devlet tiyatroları, özel tiyatrolar ve turne oyunları da son sürat performanslarına devam ediyorlar. Yine, önceki rehberlerde olduğu gibi önce haftanın öne çıkanlarına değineceğiz, sonra bu haftaki tüm oyunlara yer vereceğiz. Oyun başlıklarına tıklayarak oyun biletlerine ve oyun sayfalarına ulaşmanız mümkün. 

1- Bir Delinin Hatıra Defteri (Ankara Devlet Tiyatrosu):

Bir Delinin Hatıra Defteri
Yıllardır Ankara Devlet Tiyatrosunda kapalı gişe oynayan, Gogol'un eseri Cem Emüler yönetmenliğinde ve Erdal Beşikçioğlu oyunculuğunda sahneleniyor. Farklı dekoru, rejisi ve muhteşem oyunculuğu ile oyunun biletleri çıktığı anda tükeniyor. Hatta bu oyuna bilet bulabilmek için gişe önünde sabahlayanlar dahi oluyor. Bilet bulursanız kaçırmamanız gereken bu oyun, Stüdyo Sahne ve Cüneyt Gökçer Sahnesinden sonra şimdi de Akün Sahnesinde. Talebin yoğunluğu karşısında 100 kişilik oturma düzeni 150 kişiye çıkarılmış durumda ama ne yazık ki yine biletler tükenmiş. Bir şekilde bilet edinebilirseniz ya da şanslıysanız boşalan bir koltukta yer bulabilirseniz muhakkak gidip görmeniz gerekiyor. Oyun 27-28-29 Kasım tarihlerinde Akün Sahnesinde sahnelenecek.

2- Yastık Adam (Ankara Devlet Tiyatrosu):

Yastık Adam
Hiç şüphesiz son yıllarda Ankara Devlet Tiyatrosunca sahnelenmiş en ilginç ve en beğenilen oyunların başında geliyor Yastık Adam. Farklı sahneleniş tarzı, ilginç konusu, sağlam metni ve tabi ki olağanüstü oyunculuklarıyla 2 yıldır sahnelenen bu oyun, izleyenler tarafından tam puan oluyor. Daha önce bu blogda da bir incelemesine yer verdiğimiz Yastık Adam, Martin McDonagh'ın kaleminden çıkıp İlham Yazar rejisiyle izleyiciyle buluşuyor. İlham Yazar tiyatro adına gerçekten oldukça yenilikçi işler yapan ve sürekli kendini yenileyen ve güzel işlerin altına imza atan bir yönetmen, ayrıca bu yıl yine Ankara Devlet Tiyatrosunda, Jerry ve Tom isimli oyunun yönetmenliğini yapıyor. Sadece onun yönetmenliğini izlemek için bile gidilebilir. Oyun 6-28-29 Kasım tarihlerinde İrfan Şahinbaş Sahnesinde sahnelenecek. Oyunun özüne, İfran Şahinbaş sahnesine geri dönüyor olması izleyiciler adına harika bir gelişme.

3- Jerry ve Tom (Ankara Devlet Tiyatrosu):

Jerry ve Tom
Farklı dekoruyla dikkat çeken oyun, Ankara Devlet Tiyatrosunda bu yılın gözdelerinden şimdiden olmuş durumda. Bilet bulmak neredeyse imkansız. İki kiralık katilin hayatlarından kesitler anlatan oyunun yönetmen koltuğunda İlham Yazar var. Şu hayatta oyunu bilmeden, sadece yönetmen ismine bakıp oyununa gideceğim 2-3 kişiden birisi. Ankara Devlet Tiyatrosu bünyesinde sahnelenmeden önce yine İlham Yazar yönetmenliğinde yıllar önce, Erdal Beşikçioğlu'nun sahibi olduğu Dib Sahne'de sahnelenmişti bu oyun. Fakat çok az gösterim yapıldığı aklımda kalmış. Yastık Adam'dan sonra yine Ankara izleyicisine oldukça farklı bir deneyim sunuyor oyun. Gerilim, dram, komedi unsurlarını bir arada taşıyan oyunda en dikkat çekici unsur hiç şüphesiz izleyicilerin oturduğu dönme mekanizmalı oturma sistemi. Oyun 23-25-27-30 Kasım 2012 tarihlerinde Stüdyo Sahne'de ve biletler tükenmiş durumda.

4- Cesaret Ana ve Çocukları (Ankara Devlet Tiyatrosu):

Cesaret Ana ve Çocukları
Önceki rehberimizden alıntılayalım, Epik Tiyatro'nun kurucusu, Berthol Brecht'in en başarılı oyunlarından biri sayılan Cesaret Ana ve Çocukları, İrfan Şahinbaş Atölye sahnesinde sahneleniyor. Ayşe Emel Mesci rejisinde sahnelenen bu oyunu henüz izleme fırsatı bulmasam da hem gelen tepkilerin oldukça olumlu olması hem de İrfan Şahinbaş sahnesinin yenilikçi rejilere müsait bir ortam sunmasıyla, izlenme listesine alınması gereken oyunların başında geliyor. Ayrıca bir Brecht klasiği olarak oyunda yer alan Orkestra da, izleyicinin ilgisini çekebilecek nitelikte. Oyun 22-24 Kasım tarihlerinde İrfan Şahinbaş sahnesinde sahnelenecek. Kısa bir not, oyunun süresinin uzunluğu ile İrfan Şahinbaş sahnesinin uzaklığı çekinceler yaratmasın. Zira Büyük Tiyatro önünden oyundan 1 saat önce servis kalkıyor. Aynı şekilde oyun bitiminde de servisler izleyicileri Büyük Tiyatro'ya ücretsiz taşıyor.

5- Sırça Kümes (Ankara Devlet Tiyatrosu):

Sırça Kümes
Geçtiğimiz sezon da Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenen, Tenessee Williams'ın en başarılı oyunlarından Sırça Kümes, bu sezon da oyunlarına devam ediyor. Can Yücel'in çevirisi Jason Hale tarafından sahneye konulmuş durumda. Bir aile dramını gösteren oyunda başarılı oyunculuklar ön plana çıkıyor. Hem Tenessee Williams'ın sihirli kaleminden dökülen sözcükleri görmek hem de başarılı bir oyun görmek için Sırça Kümes bire bir. Oyun 27-28-29-30 Kasım 2012 tarihlerinde Şinasi Sahnesinde olacak.

6- Pippa (Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali):

Pippa
Talimhane Tiyatrosu'nun, Pippa'sı Uluslararası Ankara Tiyatro Festivalinin en dikkat çeken oyunlarının başında geliyor. Bir kaç yıl önce ülkemizde yaşanan acı olayı sahneye taşıyan oyunda, dünya barışı için İtalya'dan Kudüs'e otostop ile gitmeyi amaçlayan ve Türkiye'de otostop çekerken tecavüze uğrayıp öldürülen 'Barış Gelini' Pippa Bacca'nın hikayesi anlatılıyor. Deniz Altun tarafından kaleme alınan oyunun rejisi Lerzan Pamir'e ait. Hem dramatik yapısıyla hem de başarılı oyunculuklarıyla dikkat çeken oyun 26 Kasım 2012 Pazartesi günü Ankara Sanat Tiyatrosunda.

7- Hayvan Çiftliği (Stüdyo Cer):

Hayvan Çiftliği
Yine ilk rehberimizde bahsettiğimiz üzere; Ankara'daki özel tiyatroların üretim azlığına inat ilaç gibi gelen bir oyun Hayvan Çiftliği. Cer Modern bünyesinde kurulan Stüdyo Cer'de sahnelenen oyun, dünyaca ünlü yazar George Orwell'in aynı adlı romanını Erdal Beşikçioğlu rejisiyle sahneye taşıyor ve farklı sahnelenişi, farklı tarzıyla dikkati çekiyor. Uzun zamandır Ankara'da görülmemiş bir renk katıyor Ankara Tiyatro hayatına. Romanda geçen meşhur, Bütün hayvanlar eşittir ama bazı hayvanlar daha eşittir, sözünü afişine taşıyan bu oyun kaçırılmaması gereken oyunlar listesinde en tepeye oynuyor. Son yıllarda bir kaç farklı devlet tiyatroları yapımına oldukça ilgi gösteren Ankara izleyicisi şimdiden bu oyunu da oldukça sahiplenmiş durumda ve biletler kısa sürede tükeniyor. Erdal Beşikçioğlu hem oyunculuk hem de rejisörlük anlamında farklı işler yapmaya devam etmesi de oldukça güzel. Zira artık klasik kalıplı oyunlar izleyicinin ilgisini pek çekmiyor. Oyun 21-27-29 Kasım tarihlerinde Stüdyo Cer'de sahnelenecek. Ben de 29 Kasım tarihli gösterime bilet alarak şimdiden oyunu izlemek için sabırsızlanıyorum.

8- Diğer Oyunlar:

Yosunlar
- Ankara Tiyatro Festivali: Kamelyalı Kadın, Üfürükçü, Münasebetsiz, Ermişler ya da Günahkarlar, İnsan Sesi, Musahipzade ile  Temaşa, Yüzyılın Aşkı, Tom Dick ve Harry, Aşk Her Yerde, Azrail Blöf Yapmaz, Kafesten Bir Kuş Uçtu, Selamin Kelven Karakolu, Anadolu Kadınları, İntifada, Sonbaharı Beklerken, Başarımı Karılarıma Borçluyum, Barış.. Barış.. Barış, Aşk Grevi, Zilli Şıh, Ne Romeo Ne Juliet, Sebahattin Ali - Çığlık, Eşeğin Gölgesi, Sokağa Çıkma Yasağı, Leyla'nın Evi, Şu İşe Bak, Yaka Beyaz, Hamlet

Ankara Devlet Tiyatrosu: Hürrem Sultan, Huzur Çıkmazı, Kış Gelmeden, Krem Karamel, Mirasçılar, Kerbela, Fosforlu Cevriye, Ben Ödüyorum, Yosunlar

- Tiyatro Tempo: Benim Sevgili Yağmurum (23 Kasım 2012 Cuma), Macbeth-Bir Fikr -i Firar Meseli (24 Kasım 2012 Cumartesi), Dostum Aslan (25 Kasım 2012 Pazar)

- Adile Naşit Tiyatrosu: Bir Delinin Hatıra Defteri (28 Kasım 2012 Çarşamba)

- Başkent Oyun Atölyesi: Doğaçlama Geceleri (23-30 Kasım 2012)

- Mavi Sahne: Gıres - Angaralı (23-24-25 Kasım 2012)

- Tiyatro Kafe: Kuklacı (25 Kasım 2012 Pazar), Laga Luga (24-28 Kasım 2012), Matruşka (23 Kasım 2012)

- Meydan Sahnesi: Sakıncasız (24-28 Kasım 2012)

- Ankara Sanat Tiyatrosu: Selamün Kavlen Karakolu (24-30 Kasım 2012), Zübük (25 Kasım 2012)

- Antares Sanat Merezi: Sözler (24 Kasım 2012)

- Ertan Gösteri Merkezi: Yaşam Oyunu (21-22-23-25-29 Kasım 2012)

- Başkent Kültür Sanat Tiyatrosu: Yedi Kocalı Hürmüz (24 Kasım 2012)

- Başkent Tiyatroları: Bir Adam Yaratmak (27 Kasım 2012 Salı), Hayal Kahvesi (24-30 Kasım 2012)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder