31 Ocak 2013 Perşembe

Ankara Tiyatro Rehberi 9 (1 Şubat 2013-10 Şubat 2013)

Havalar iyice soğumaya başlarken, bu hafta da güzel oyunlar Ankara izleyicisiyle buluşuyor. Yaklaşan tiyatro festivalleri öncesi yine nispeten sakin bir tiyatro haftası bizleri beklerken, önümüzdeki aylar Ankara başta üniversitelerin olmak üzere pek çok tiyatro festivaline ev sahipliği yapacak. Bu rehberde de her zamanki gibi haftanın öne çıkan oyunlarına değinip, sahnelenecek bütün oyunlara da yer vereceğiz.

1- Mojo (Stüdyo Cer):
Mojo
Mojo pek çok açıdan heyecanlandırıcı bir oyun. Tiyatroya dair güzel işler yapan kişilerin ortak üretimi, başarılı çalışmalarının bir sonucu. İlk olarak 3 yıl önce, Erdal Beşikçioğlu'nun sanat yönetmenliğini yaptığı Dib sahnede sahnelenmiş, olumlu yorumlar almıştı. Fakat Mojo'yu diğer oyunlardan ayıran aldığı yorumlardan ziyade, yenilikçi tarzı ile başarıyla sahnelenmiş olmasıydı. O güne kadar özellikle DOT dışında Türkiye'de pek tanınmayan bir akımı sahneye taşıyordu oyun. Bugün farklı şehirlerde, farklı tiyatroların artık bu tarz oyunlar oynamadığı gün sayısı yokken, klasik, tek düze oyunlardan bıkan izleyici için bir ferahlama noktasıydı. Sadece In-Yer Face akımına yönelik olması değil, kalıpları aşarak, yenilikçi bir rejiyle sahnelenişi de Ankara izleyicisi için pek çok şeyi müjdeliyordu. Mojo, pek çoklarının kesişim noktasıydı. Oyunun yönetmen koltuğundaki İlham Yazar, bugün devlet tiyatrolarında Yastık Adam ve Jerry ve Tom gibi yenilikçi rejiye sahip hatta yer yer in-yer face oyunlarını sahneliyor. Oyunun oyuncularından İnanç Konukçu, Berkan Şal, Engin Öztürk bugün Behzat Ç.'de çok başarılı performanslar sergiliyorlar. Doruk Nalbantoğlu, Ali Yoğurtçuoğlu, Nusret Şenay da başarılı performanslara imza atıyorlar.

Bugün yıllardan sonra Mojo tekrar sahnelere dönüyor. Oyun artık izleyicinin karşısına Cer Modern'de çıkacak. Cer Modern / Stüdyo Cer tam anlamıyla Ankara tiyatro yaşamına farklı bir soluk ve konsept getirmiş durumda. İstanbula oranla Ankara'nın özel tiyatroları karşılaştırılamayacak kadar başarısız ve tek düze ilerlerken, Stüdyo Cer bu gidişe Hayvan Çiftliği oyunuyla dur demiş ve gelecek projeleri ile heyecanlandırmıştı. İşte bu noktada Mojo, Stüdyo Cer'in ikinci projesi olarak gerçekten o heyecan uyandırma hissini en yükseklerde yaşamamızı sağlıyor.

İlham Yazar'ın yönettiği oyun 1-2-3 Şubat 2013 tarihlerinde ve bundan sonraki Cuma-Cumartesi-Pazar günleri Stüdyo Cer'de olacak. Oyuna dair blogda yazdığım inceleme yazısına bu adresten ulaşabilirsiniz.

2- Kibir (Domus Sanat Çiftliği):
Kibir
Domus Sanat Çiftliği, Ankara'da alternatif tiyatroya dair çalışmalar yapan belki de tek tiyatro. Özellikle güvenlik caddesinde yer alan Alternatif Sahneleri bu konuda Ankara'da yapılmış en cesur tiyatro hareketlerinden birisiydi. Oyunları Kibir, ise EskiYeni Bar'ın alt katında sahneleniyor. EskiYeni Bar daha önce de pek çok oyuna ev sahipliği yapmıştı. Kibir'in konusu ise şöyle:

Kibir, kibir kavramı üzerine tek perdelik bir hareket tiyatrosu çalışmasıdır. Kibirli olma hallerine odaklanan oyun, sahnenin kibriyle gündelik hayatın kibrini süreç içerisinde birbirlerine eşitleyerek ilerler. Hedefte, bir kez kibre yakalanan insan varlığının içine düştüğü çıkışsız döngünün görünür kılınması vardır. Sahnedeki mevcudiyetleri ne doğrudan klasik anlamıyla oyuncuya, ne de dansçıya işaret eden bedenler, tüm anlamın bedende toplanıp yine bedenden yayıldığı bir sahne estetiğiyle anlatırlar hikâyelerini.

Kibir, farklı bir sahne dili ve oyuncuya dair farklı bir mevcudiyetin imkânı üzerine de düşünen; bu yüzden de hikâyesini sahne sanatlarının daha büyük hikâyesiyle birleştirerek anlatmaya çalışan bir oyundur.

Kibir 11 Şubatta Eski Yeni Bar'da sahnelenecek. Topluluğun Facebook sayfasından detaylara ulaşılabilir.

3- Jerry ve Tom (Ankara Devlet Tiyatrosu):
Jerry ve Tom
Farklı dekoruyla dikkat çeken oyun, Ankara Devlet Tiyatrosunda bu yılın gözdelerinden şimdiden olmuş durumda. Bilet bulmak neredeyse imkansız. İki kiralık katilin hayatlarından kesitler anlatan oyunun yönetmen koltuğunda İlham Yazar var. Şu hayatta oyunu bilmeden, sadece yönetmen ismine bakıp oyununa gideceğim 2-3 kişiden birisi. Ankara Devlet Tiyatrosu bünyesinde sahnelenmeden önce yine İlham Yazar yönetmenliğinde yıllar önce, Erdal Beşikçioğlu'nun sahibi olduğu Dib Sahne'de sahnelenmişti bu oyun. Fakat çok az gösterim yapıldığı aklımda kalmış. Yastık Adam'dan sonra yine Ankara izleyicisine oldukça farklı bir deneyim sunuyor oyun. Gerilim, dram, komedi unsurlarını bir arada taşıyan oyunda en dikkat çekici unsur hiç şüphesiz izleyicilerin oturduğu dönme mekanizmalı oturma sistemi. Oyun 1-12 Şubat 2013 tarihleri arasında Stüdyo Sahne'de ve arada bazı biletler boşa çıkıyor. Uzun süre sonra bilet bulma imkanı olabilir bu oyuna.

4- Bir Delinin Hatıra Defteri (Ankara Devlet Tiyatrosu):
Bir Delinin Hatıra Defteri
Yıllardır Ankara Devlet Tiyatrosunda kapalı gişe oynayan, Gogol'un eseri Cem Emüler yönetmenliğinde ve Erdal Beşikçioğlu oyunculuğunda sahneleniyor. Farklı dekoru, rejisi ve muhteşem oyunculuğu ile oyunun biletleri çıktığı anda tükeniyor. Hatta bu oyuna bilet bulabilmek için gişe önünde sabahlayanlar dahi oluyor. Bilet bulursanız kaçırmamanız gereken bu oyun, Stüdyo Sahne ve Cüneyt Gökçer Sahnesinden sonra şimdi de Akün Sahnesinde. Talebin yoğunluğu karşısında 100 kişilik oturma düzeni 150 kişiye çıkarılmış durumda ama ne yazık ki yine biletler tükenmiş. Bir şekilde bilet edinebilirseniz ya da şanslıysanız boşalan bir koltukta yer bulabilirseniz muhakkak gidip görmeniz gerekiyor. Oyun 5-9 Şubat 2013 tarihleri arasında Akün Sahnesinde sahnelenecek.

5- Yastık Adam (Ankara Devlet Tiyatrosu):
Yastık Adam
Hiç şüphesiz son yıllarda Ankara Devlet Tiyatrosunca sahnelenmiş en ilginç ve en beğenilen oyunların başında geliyor Yastık Adam. Farklı sahneleniş tarzı, ilginç konusu, sağlam metni ve tabi ki olağanüstü oyunculuklarıyla 2 yıldır sahnelenen bu oyun, izleyenler tarafından tam puan oluyor. Daha önce bu blogda da bir incelemesine yer verdiğimiz Yastık Adam, Martin McDonagh'ın kaleminden çıkıp İlham Yazar rejisiyle izleyiciyle buluşuyor. İlham Yazar tiyatro adına gerçekten oldukça yenilikçi işler yapan ve sürekli kendini yenileyen ve güzel işlerin altına imza atan bir yönetmen, ayrıca bu yıl yine Ankara Devlet Tiyatrosunda, Jerry ve Tom isimli oyunun yönetmenliğini yapıyor. Sadece onun yönetmenliğini izlemek için bile gidilebilir. Oyun 8-1-2-3 Şubat 2013 tarihlerinde Şinasi sahnesinde sahnelenecek. Oyun bu yıl pek çok kez Şinasi sahnesinde de sahnelenmesine rağmen, bu oyunun asıl sahnelenme yeri ve evi İrfan Şahibaş sahnesi olarak oyunu burada da izlemekte büyük fayda var.

6- Cesaret Ana ve Çocukları (Ankara Devlet Tiyatrosu):
Cesaret Ana ve Çocukları
Epik Tiyatro'nun kurucusu, Berthol Brecht'in en başarılı oyunlarından biri sayılan Cesaret Ana ve Çocukları, İrfan Şahinbaş Atölye sahnesinde sahneleniyor. Ayşe Emel Mesci rejisinde sahnelenen bu oyunu henüz izleme fırsatı bulmasam da hem gelen tepkilerin oldukça olumlu olması hem de İrfan Şahinbaş sahnesinin yenilikçi rejilere müsait bir ortam sunmasıyla, izlenme listesine alınması gereken oyunların başında geliyor. Ayrıca bir Brecht klasiği olarak oyunda yer alan Orkestra da, izleyicinin ilgisini çekebilecek nitelikte. Oyun 2-6-7-9 Şubat 2013 tarihlerinde İrfan Şahinbaş sahnesinde sahnelenecek. Kısa bir not, oyunun süresinin uzunluğu ile İrfan Şahinbaş sahnesinin uzaklığı çekinceler yaratmasın. Zira Büyük Tiyatro önünden oyundan 1 saat önce servis kalkıyor. Aynı şekilde oyun bitiminde de servisler izleyicileri Büyük Tiyatro'ya ücretsiz taşıyor.

7- Cyrano de Bergerac (Ankara Devlet Tiyatrosu):
Cyrano de Bergerac
Edmond Rostand'ın unutulmaz oyunu, ünlü burun tiradıyla hafızalarımıza kazınan Cyrano de Bergerac, tiyatroseverlerle buluşuyor. Bugüne kadar hem devlet tiyatroları bünyesinde hem özel tiyatrolarda pek çok kez oynanmış, defalarca filmi çekilmiş unutulmaz bu oyunun rejisi Işıl Kasapoğluna ait. Cyrano rolünde Durukan Ordu'yu izleyeceğiz. Şimdi buraya bir parantez açmak gerek, zira neredeyse tiyatroya dair bütün olumlu gelişmeler bir araya toplanmış. Hem muhteşem, unutulmaz bir oyun metni, hem devlet tiyatroları bünyesindeki en başarılı yönetmenlerden Işıl Kasapoğlu hem de Ankara Devlet Tiyatrosu bünyesindeki en başarılı oyunculardan Durukan Ordu aynı oyunda bir araya geliyor. İzleyiciyi heyecanlandırmak için yeterli nedenler. Oyun metni bilinmese bile, Işıl Kasapoğlunun heyecan yaratan rejisörlüğü, Durukan Ordu'nun nefis oyunculuğu bile bu oyuna baştan puan kazandırırdı. 16 Kasımda prömiyer yapacak oyun, 1-9 Şubat 2013 tarihleri arasında Cüneyt Gökçer Sahnesinde olacak. Oyun bu sene sürekli şansızlıklar yaşıyor, bundan önce 3-4 temsili oyuncu sakatlığı yüzünden iptal edilen oyunun başına umarım böyle bir talihsizlik yine gelmez.

8- Antonius ile Kleopatra (Oyun Atölyesi / Turne):
Antonius ile Kleopatra
Shakespeare'in unutulmaz eseri, dikkat çeken oyuncu kadrosu ve başarılı yapımıyla Antonius ile Kelopatra, Ankara Turnesine geliyor. Bu yıl Londra'da Royal Shakespeare Company'de de sahnelenen oyunun başrollerinde Haluk Bilginer ve Zerrin Tekindor yer alıyor. 8-9-10 Şubat 2013 tarihlerinde Şinasi sahnesinde sahnelenecek oyunun künyesi şu şekilde:

Shakespeare’nin en ünlü oyunlarından olan Antonius ile Kleopatra’da Haluk Bilginer Antonius, Zerrin Tekindor Kleopatra, Mert Fırat Cesar rolüyle seyirci karşısına çıkıyor. Oyunun diğer rollerini Onur Ünsal, Serkan Ercan, Muharrem Özcan, Evrim Alasya, Gözde Kırgız, Zeynep Alkaya, Tuğçe Karaoğlan, Mehmet Özbek paylaşıyor.

Bülent Bozkurt’un çevirisiyle oynanacak Antonius ile Kleopatra’nın  yönetmenliğini Kemal Aydoğan, sahne tasarımını Bengi Günay, ışık  tasarımını İrfan Varlı, müziklerini Tolga Çebi yaptı.


9- Ben Bertolt Brecht - İnsanlarım - Kerem Gibi - Sivas 93 (Dostlar Tiyatrosu / Turne):
Sivas 93
Dostlar tiyatrosu Ankara turnesi kapsamında, 3 farklı oyunla izleyici karşısına çıkacak. Genco Erkal'ın muhteşem performans gösterdiği bu oyunlar için ayrı ayrı fazla şey söylemek pek mümkün değil. Ankaralı tiyatroseverler için, Dostlar Tiyatrosunu ve Genco Erkal'ı izlemek için eşssiz bir fırsat. . Ne yazık ki bilet fiyatları biraz can sıkıcı. İstanbul'da oldukça yüksek olan özel tiyatroların fiyatları, Ankaralılar için alışılmadık seviyede. Ben Bertolt Brecht 5 Şubat'ta, Kerem Gibi 4 Şubat'ta ve Sivas 93 6-7 Şubat'ta Şinasi Sahnesinde. Biletler Biletix üzerinden satılıyor. Günlerin de art arda olması biraz sıkıntılı bir durum yaratmış fakat dediğim gibi bu 3 oyundan en az 1 tanesine gidilip, Dostlar Tiyatrosunu ve Genco Erkal'ın muazzam performansını izlemek gerekiyor.

8- Diğer Oyunlar:

Ankara Devlet Tiyatrosu: Hürrem Sultan, Ben Ödüyorum, Euridice'nin Elleri, 33 Varyasyon, Bir Hilal Uğruna, Sinek Kadar Kocam Olsun Başımda Bulunsun, Krem Karamel

Mavi Sahne: Tuluatmasyon (2-9 Şubat 2013)

- Tiyatro Tempo: Benim Sevgili Yağmurum (1 Şubat 2013 Cuma)

- İstanbul Tiyatro Topluluğu: Bir Delinin Hatıra Defteri (9 Şubat 2013 Cumartesi)

- Tiyatro 1112 Garaj: Bir Evladın Terbiye Hadisesi (2-3 Şubat 2013)

- Müjdat Gezen Sanat Merkezi: Bir Güvercin Kanadında Yaşıyoruz İnadına (1 Şubat 2013 Cuma), Müfettişler Müfettişi (2-9 Şubat 2013 Cumartesi)

- Tiyatro Kafe: Laga Luga (2 Şubat 2013 Cumartesi), Şu İşe Bak (9 Şubat 2013 Cumartesi), Dehşet Odası (6 Şubat 2013 Çarşamba)

- Ankara Sanat Tiyatrosu: Selamün Kavlen Karakolu (2-8 Şubat 2013), Giderayak (9 Şubat 2013), Zübük (1-3-10 Şubat 2013)

- Ankara Simurg Oyuncuları Tiyatrosu: Hayyam (2-8-9 Şubat 2013)

- Mor Çilek: Kimsesizliğin Kimseleri Sokak Çocukları (1 Şubat 2013)

- Ertan Gösteri Merkezi: Yaşam Oyunu (8 Şubat 2013)

- Başkent Kültür Sanat Tiyatrosu: Yedi Kocalı Hürmüz (2-9 Şubat 2013 Cumartesi)

- Başkent Tiyatroları: Aşkın Pazarı (2-3 Şubat 2013), O Nefeste Gizli Herşey (6-10 Şubat 2013), Hayal Kahvesi (7 Şubat 2013)

1 yorum: