26 Eylül 2013 Perşembe

Ankara Tiyatro Rehberi 10 (26 Eylül 2013 - 8 Ekim 2013)

Blog'a çeşitli sebeplerden ötürü ara vermek zorunda kalmıştım. Şimdi yeni sezonla beraber blog da geri dönüyor. Yeni Sezonun ilk yazısı da Sezonun ilk tiyatro rehberi olacak. Ayrıca Sezonun ilk yazısı nedeniyle 1 kişi 9 Ekim 2013 Çarşamba Günü Sahnelenecek Hayvan Çiftliği Oyununa bilet kazanma fırsatı elde edecek. Bu konuya ilişkin bilgiler yazının sonunda.

Ankara Tiyatro izleyicisi geçen sene Cer Modern'in attığı cesur adımlarla heyecanlanmış ve turne oyunları hariç belki de uzun bir süre sonra ilk kez kaliteli özel yapımları izleme fırsatı bulmuştu. Ayrıca Devlet Tiyatrolarının da kalıplaşmış klasik 'Bu oyun Devlet Tiyatrosu Oyunu' dedirten oyunlarının dışında pek çok oyun da Devlet Tiyatrolarınca sahnelenmişti. Bu sezon ise Devlet Tiyatrolarının yerli oyun sahneleme politikasıyla beraber bir çok yerli oyun sahnelenecek. Kişisel fikrime göre çok fazla heyecanlandıran yapım yok. Yastık Adam, Bir Delinin Hatıra Defteri gibi önceki senelerde oldukça ilgi gören yapımlar da bu yıl sahnelenmeyecek gibi görünüyor. Bu yazı hem önümüzdeki hafta Ankara'da oynanacak oyunlar hakkında bilgi verme hem de oyunlara genel bir bakış açısı sunma amacı taşıyor.  Bu rehberde de her zamanki gibi haftanın öne çıkan oyunlarına değinip, sahnelenecek bütün oyunlara da yer vereceğiz.

1- Hayvan Çiftliği (Ankara Devlet Tiyatrosu):

Devlet Tiyatrosunca daha önce sahnelenmiş oyunun eski bir afişi.
Yeni sezon Devlet Tiyatroları oyunları arasındaki az sayıda yabancı oyunlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor Hayvan Çiftliği. Benim bu sezon en çok merak ettiğim yapımların da başında geliyor. Geçen yıl Ankara izleyicisi Erdal Beşikçioğlu yönetiminde gençlerden kurulu bir kadro ile Stüdyo Cer'de izlemişti bu oyunu. Oyunun Stüydo Cer sahnelenişi ile ilgili inceleme daha önce bu blog'da da yapılmıştı. Buradan ulaşabilirsiniz. 

Oyunun yönetmen koltuğunda Barış Erdenk var. Yenilikçi, yaratıcı ve başarılı bir rejisör kendisi. Bu sebepten ötürü de Hayvan Çiftliğinin rejisi merak konusu. İster istemez bir yıl önce başka bir tiyatroca sahnelenmesinden ötürü, Ankara izleyicisi iki oyun arasında karşılaştırmalar yapacaktır. Bu oyun için ve yönetmen için bir handikap olsa da gerçekten bu yılın en heyecanlandırıcı projelerinden birisi ve çok başarılı bir yapım Ankara izleyicisini bekliyor. George Orwell'in unutulmaz romanından Peter Hall tarafından sahneye uyarlanan oyun 2 Ekim 2013 günü prömiyerini yapıyor. Oyun'un İrfan Şahinbaş sahnesinde sahnelenmesi de oldukça farklı bir reji ve dekor göreceğimizin habercisi. Bu yılın en çok ilgi gören oyunlarından olacaktır. Oyun Ayrıca 3-5 ve 9 Ekim tarihlerinde de sahnelenecek. Fakat şimdiden ilk 3 temsilin biletleri tükenmiş durumda.

9 Ekim temsiline bir blog okurumuz bilet kazanma şansı kazanacak. Bilgi yazının sonunda.

2- Kösem Sultan ( Ankara Devlet Tiyatrosu):

Murat Atak
Şahsi olarak tarihi içerikli ve kalabalık castlı oyunları sevmesem de Ankara Devlet Tiyatrosu yıllardır bu tarz oyunları sahneliyor. Genç Osman, Hürrem Sultan, Kerbela gibi oyunlar akla ilk gelen örnekler. Fakat bu tarz oyunların genel izleyici kitlesi tarafından oldukça beğeniliyor. Turhan Oflazoğlu tarafından kaleme alınan oyunun yönetmen koltuğunda Murat Atak var. Oldukça kalabalık kadrosuyla dikkat çeken oyunda, Elvin Beşikçioğlu, Mithat Erdemli, Yavuz Sepetçi, Tolga Çiftçi gibi Ankara Tiyatro izleyicisinin aşina olduğu pek çok başarılı oyuncu kadroda yer alıyor.
Oyun 1 Ekim 2013 Salı Günü Prömiyer yapacak ve açıklanan programa göre 13 Ekim'e kadar aralıksız olarak Cüneyt Gökçer sahnesinde sahnelenecek. Muhtemelen temsiller aralıksız olarak Ekim ayının sonuna kadar devam edecektir.

3- Kadınlar Aşklar Şarkılar (Domus Sanat Çiftliği):

Kadınlar Aşklar Şarkılar
Geçen yıl Ankara'da sahnelenen en dikakt çekici yapımlardan birisiydi. Kadınlar Aşklar Şarkılar. Oyun Domus Sanat Çiftliği tarafından, ki kendileri Ankara'da butik tiyatro/alternatif tiyatro konseptine belki de en çok yaklaşan tiyatrodur, sahneleniyor. Şamil Yılmaz tarafından yazılan oyunun yönetmen koltuğunda Serdest Vural var. Oldukça övgü alan başarılı performansıyla Ahmet Melih Yılmaz bu tek kişilik oyunda izleyiciyle buluşuyor.
Oyunun tanıtımı şu şekilde: "
“Kadınlar Aşklar Şarkılar”, trans kadınların çocukluklarına, aşklarına ve ölümlerine adanmış tek kişilik fakat çok’sesli bir oyundur.
Tüm sesler, hikâyelerini doğrudan seyirciye anlatırlar. Fakat seyirci, alıştığımız seyirci değildir artık. Adı aşkla, arayışla, özlemle ve ölümle iç içe geçmiştir şimdi. Her kadın, ölüme doğru yol alırken, varlığı seyircide somutlaşmış bu belirsiz kişiye doğru seslenir. Aşkların, ölümlerin, arayışların asıl muhatabı bu belirsiz kişidir çünkü:
"belki bin yıldır burdayız biz"

Ankara'da kalıplaşmış, klasik oyunlardan sıkılan izleyici için ilaç gibi gelecek bir oyun. 1 Ekim 2013 salı günü Eski Yeni'de sahnelenecek oyuna ilişkin bilgileri Domus Sanat Çiftliğinin Facebook sayfasında bulmak mümkün.

4- Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye (Ankara Devlet Tiyatrosu):

Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye Afiş
Stüdyo Sahne ve İrfan Şahinbaş sahnesinde sahnelenen oyunlar benim için her zaman daha ilgi çekici olmuştur. Zira bu sahnelerde yönetmene sınırsız özgürlük imkanı tanınır reji olarak. Gerçek anlamda belli bir sahne yokken yönetmenin yaratıcılığı ile ortaya gerçekten çok güzel projeler çıkmaktadır. Yıllar önce sahnelenen Yakup Kadri'nin Yaban oyunu bile, İrfan Şahinbaşta adeta baştan doğmuş ve yepyeni bir çehreye bürünmüştü. Stüdyo Sahne ve İrfan Şahinbaş, klasik tiyatro'dan başka alternatif arayanlar için bir mola noktası gibi adeta.

Bu noktada Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye 3 anlamda çok ilgi çekici. Öncelikli olarak Sait Faik Abasıyanık'ın etkileyici yapıtlarından, hayatından, oyunlaştırılan oyun hikaye anlamında Türkiye'nin en önemli kalemlerinden birsine eserin ev sahipliği yapıyor. Tabi bu noktada bu derlemeyi yapan ve oyunlaştırmayı gerçekleştiren Savaş Dinçel'in olduğunu belirtmekte fayda var. İkincil olarak oyunun yönetmen koltuğunda, Ankara Devlet Tiyatrosu izleyicilerinin çok beğendiği birsi var. Murat Çidamlı. 3. olarak ise yukarıda belirttiğim faktör. Oyunun Stüdyo Sahne'de sahneleniyor oluşu bu geniş seçki için sınırsız bir reji imkanı tanıyor. Kesinlikle sezonun en çok ilgi çekecek oyunlarından.

Yıllarca İstanbul Şehir Tiyatrolarında sahnelenmiş bu oyunun Ankara Devlet Tiyatrosu yorumunun nasıl olacağı merak konusu. Oyun 1 Ekim Salı günü prömiyer yapıyor. 4-6-8-11 Ekim tarihlerinde de Stüdyo Sahne'de temsillerini sürdürecek.

5- Diğer Oyunlar:
  
- Ankara Devlet Tiyatrosu:  Sarı Naciye, Nalınlar, Para, Mevlana - Aşk ve Barış Çığlığı, Ramiz ile Jülide, Teneke

- Başkent Oyun Atölyesi: Doğaçlama Geceleri (27 Eylül 2013 Cuma)

- Ankara Halk Tiyatrosu: Jeanne D Arc'in Öteki Ölümü (27-28 Eylül 2013)

- Yön Sanat Atölyesi: Kamyon (29 Eylül 2013 Pazar) 

- Tiyatro Kafe: Şu İşe Bak (5 Ekim 2013 Cumartesi), Kuklacı (2-9 Ekim 2013), Matruşka (28 Eylül, 12 Ekim 2013 Cumartesi)

- Ertan Gösteri Merkezi: Ölü Ya da Diri (27 Eylül 2013 Cuma)

9 Ekim 2013 Hayvan Çiftliği (Ankara Devlet Tiyatrosu) Bilet Çekilişi:
- Bu Çekilişin Amacı Blogumuzu takip eden tiyatroseverlerden birisine bir bilet armağan etmektir. Çekilişin hiç bir ticari veya kar amacı yoktur.
- Verilecek bilet 1 Adet TAM bilettir.
- Oyun Temsili 9 Ekim 2013 günü Ankara İrfan Şahinbaş Sahnesinde sahnelenecek olup, oyun öncesi Büyük Tiyatro otoparkından İrfan Şahibaş Sahnesine servis kalkmaktadır. 
- Çekilişe Katılmak için İsminizi belirtelerek çekilişe katılmak istediğinize dair bir maili antoninartaud37@gmail.com adresine atmanız veya Twitter üzerinden @artaud_antonin hesabını 5 Ekim 2013 gününe kadar mentionlamanız yeterlidir.
- Çekiliş sonuçları en geç 7 Ekim 2013 günü açıklanacak olup kazanan kişiyle iletişim kurulacaktır.

2 yorum:

  1. devlet tiyatrosu bu sene rezalet merak ettiğim dört oyun var zaten ikisi geçen sezon izleyemediklerim. saçma sapan oyunlar oynayacaklarına kapıya kilidi vursunlar daha iyi.

    öğrenci olarak her ne kadar özel tiyatrolara para dökmenin her ne kadar karşısında olsam da bu sene elim mahkum, muhafazakar sanatlarını da alsınlar başına çalsınlar

    YanıtlaSil
  2. bence ismini de değiştirelim. eğlenirken öğrenelim kumpanyası, büyükler için çocuk masalları aş falan gayet güzel

    YanıtlaSil