9 Ocak 2014 Perşembe

Ankara'ya Dair Güzel 10 Şey

Hiç şüphesiz pek çok kez yakınsak da, Ankara'nın hala insanı mutlu eden pek çok yeri, özelliği var. Evet kışlar inanılmaz soğuk, yazlar inanılmaz sıcak saçmasapan bu iklimde, "Ama deniziniz yok" rekabetinden uzakta Ankara'ya dair güzel şeyler.

1- Papazın Bağı:
Papazın Bağı
Hava nasıl olursa olsun, binalardan, memur kentliğin, bitmeyen metro çalışmalarından bıkanlar için harika bir ortam, inanılması zor ama beton yığınları arasında bir doğa güzelliği. İçerisindeki işletmenin çok noksanlığı olsa da sadece gidip çay içmek bile yeterli. Adeta, güneye tatile giderken mola verilen dağ eteklerinde bir yer gibi.

2- Ankara Devlet Tiyatrosu, Sahneleri ve Ankara Seyircisi:
Küçük Tiyatro
Blog'da çokça eleştiri olsa da Ankara'da yeterince tiyatro aktivitesi olmadığına dair, hiç kuşku yok ki Devlet Tiyatroları bünyesinde Ankara Devlet Tiyatrosu'nun yeri daha bir ayrı. Oyuncular, izleyiciler, çalışanlar bir bütün içinde. Belki de Devlet Tiyatroları dışında oyun olmamasının getirdiği bir bütünlük bu. Ankara Devlet Tiyatrolarının sahneleri ise izleyiciye çok farklı ve güzel deneyimler yaşama fırsatı sunuyor. Muhtemelen de diğer Devlet Tiyatroları sahnelerinin kat be kat önünde. Bir yandan tarihi dokuları ile Küçük/Büyük Tiyatro, bir yanda oldukça çağdaş rejilere izin veren Stüdyo Sahne ve İrfan Şahinbaş. Hiç kuşku yok ki, bu denklemi güzelleştiren en önemli etkenlerden biri, oyunlara, oyunculara sahip çıkan, yanlız bırakmayan, saygı gösteren Ankara seyircisi.

3- Ankara Simidi ve Ankara Döneri:


Yıllarca Ankara'da yaşanıldığı için Simit'in ve Döner'in diğer şehirlerde farklı olduğunu bilmemek iyi mi kötü mü bilemedim. Gerçi başka şehirlerde uzun zamandır An kara Simidi ve Döneri satılsa da, bu tatların en güzelleri hiç şüphesiz Ankara'da.

4- Mesafelerin Kısa Oluşu:


Ankara'da ulaşım ağı Türkiye'deki her şehir gibi sıkıntılı ve yeterli değil. Fakat son yıllarda her ne kadar şehir büyüme gösterse de, hala şehir merkezinden pek çok nokta kısa sayılabilecek mesafede. Trafik problemi son yıllarda artsa da mesafeler henüz o kadar artmadı. Eryaman dışında şehir merkezine çok uzak sayılabilecek bir nokta yoktur.

5- Kalabalık ama değil:


Nüfus olarak Türkiye'nin en büyük şehirlerinden olsa da, hala sokakta yürürken kendinizi tanımadığınız 20 kişinin arasında bulabileceğiniz bir yoğunluk yok Ankara'da. Büyük çoğunluğunu memurların ve öğrencilerin oluşturduğu şehirde, en kalabalık zamanlarda bile rahat yürümek şimdilik mümkün.

6- Kızılırmak Sineması:


Benzerleri ne yazık ki yıkılmaya, yeni AVM'ler açılmasıyla oradaki sinemalarla rekabet edememesine karşın, 
Ankara'da hala bağımsız filmlerin seyredilebileceği, ticarileşmemiş bir sinema var.

7- Atatürk Orman Çiftliği Dondurması ve Kokoreç:


Ankara'da yaşayıp da çocukken Atatürk Orman Çiftliği denilince aklına dondurma ve hayvanat bahçesi, yetişken ise dondurma ve kokoreç gelmemiş pek kişi yoktur. Tabi zevkler ve renkler tartışılmaz ama AOÇ dondurması ve kokoreç'i bu şehrin güzelliklerinden.

8- Eymir ve Mogan Gölleri:


Her ne kadar son zamanlarda girişlerde çeşitli kısıtlamalar gündeme gelse de, hala doğa güzelliklerini koruyan Eymir ve Mogan Gölleri Ankaralılar için vazgeçilmez.

9- 7. Cadde'de Yürümek:


Son yıllarda biraz azalsa da, 7. Cadde Ankara'nın en önemli merkezlerinden birisi. Ve yıllardır özellikle yaz aylarında akşamları, hiç bir yere gidilmeyecek olsa bile dondurma alıp 7. caddede yürümek Ankara'yı Ankara yapan güzel şeylerden birisi.

10- Dost'un Önünde Buluşmak:


Her şehirde bir kaç farklı buluşma noktaları vardır. Ankara'da ise hemen hemen akla ilk gelen Karanfil Dost'un önünde buluşmaktır. Bunun anlamı Ankara'lılar için özel hiç kuşkusuz.

4 yorum:

 1. 11- büyülü fener sineması :)

  YanıtlaSil
 2. son 2 hiç olmamış, gayet itici :)

  YanıtlaSil
 3. Eymir Gölü11 Ocak 2014 09:08

  Eymir hakkında söyleyecek tek şey "giriş kısıtlamaları" olmamalı. Çevredeki inşaatlardan, belediyenin gölü ele geçirme çabalarından da bahsetmeniz gerekir o zaman. Bu göllerin eski fotoğraflarına bakarsanız o Ankaralıların vazgeçemediği doğal güzellikte Odtü'nün nasıl bir payı olduğunu anlayabilirsiniz.

  YanıtlaSil